Slovenskí basketbalisti prehrali v kvalifikácii ME aj v Lotyšsku

13.08.2014 Celý región

Riga 13. augusta (TASR) - Slovenskí basketbalisti neuspeli ani vo svojom druhom vystúpení v kvalifikácii ME (Eurobasket 2015). Po nedeľňajšom zápase s Rumunskom (69:81) nestačili zverenci trénera Milana Černického v stredu v Rige na domáce Lotyšsko a prehrali 66:86. V nedeľu 17. augusta o 18.00 h v Pezinku sa Slováci predstavia vo svojom treťom stretnutí v F-skupine proti Švédsku.

Slovákov po prehre s Rumunskom na domácej pôde v Pezinku čakal v stredu favorit F-skupiny Lotyšsko. Tréner Milan Černický poslal do zápasu v Rige rovnakú základnú zostavu ako v nedeľu, keď rozohrávku mal na starosti Miloševič, na krídlach boli Bílik s Jaššom a pod košom hrala dvojica Sedmák, Dorazil. V priebehu prvej štvrtiny zasiahol do hry aj kapitán SR Kozlík, ktorý proti Rumunom pre zdravotné problémy chýbal.

Skóre otvoril úspešným trojkovým pokusom Bílik, Slováci následne viedli aj 5:1. Postupne sa však začala prejavovať väčšia herná kvalita na strane domácich hráčov. Tí rýchlo vyrovnali a sériou 13:2 otočili priebeh duelu. Lotyšov strelecky ťahal Berzinš, ktorý v prvej štvrtine nastrieľal 9 bodov. Úvodnú časť hry vyhral pobaltský tím 23:14. Domáca dominancia bola ešte evidentnejšia v druhom dejstve. V 15. minúte svietil na ukazovateli skóre stav 33:18, o dve minúty neskôr viedli Lotyši už 20-bodovým rozdielom. Polčas napokon vyhrali domáci 49:26. Slováci za úvodných 20 minút premenili z poľa iba jedenásť z 38 pokusov z hry, z čoho rezultovala chudobná 28,9-percentná úspešnosť streľby. Svetlou výnimkou bol výkon Sedmáka, ktorý za prvé dve štvrtiny zaznamenal 12 bodov.

Po zmene strán nastúpili Slováci s odhodlaním, že už nemajú čo stratiť. V tretej štvrtine hrali s Lotyšmi vyrovnanú partiu, k čomu prispel aj fakt, že domáci tréner dal postupne príležitosť aj kompletnej lavičke. Černického zverencom sa aj zásluhou toho podarilo mierne znížiť náskok súpera, keď päť minút pred záverečným klaksónom bol stav 75:54 v prospech pobaltského mužstva. Lotyši do konca stretnutia potom už len kontrolovali výsledok a napokon triumfovali bez väčších problémov v pomere 86:66.

F-skupina - 2. kolo:

Lotyšsko - Slovensko 86:66 (49:26)
štvrtiny: 23:14, 26:12, 16:14, 21:26

Zostava a body SR: Sedmák 17, Bílik 12, Dorazil 6, Miloševič 2, Jašš 2 (Šimek 12, Žiak 9, Kuffa 6, Kozlík 0, Mrviš 0) - najviac bodov Lotyšska: Berzinš 18, Freimanis 14, Janičenoks 12. TH: 25/20 - 9/6, osobné chyby: 15:20, trojky: 8:8.

Hlas po zápase:

Milan Černický, tréner SR: "Dá sa povedať, že to bol zápas dvoch rozdielnych polčasov. V tom prvom nás domáci zaskočili rýchlou a agresívnou hrou, vďaka ktorej si vytvorili rozhodujúci náskok. Po zmene strán sme však zabojovali, potiahli nás striedajúci hráči a s favorizovaným súperom sme dokázali držať krok. Na výkone z druhého polčasu sa dá stavať do budúcnosti. Dokázali sme si v ňom, že vieme hrať vyrovnanú partiu aj kvalitnými mužstvami."